OPASKA SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ

WSPOMNIENIE O ANDRZEJU JAWORSKIM

Krzysztof Wolf

    Andrzeja Jaworskiego znam od 1982 roku. Do  Solidarności Walczącej, wciągnęła go nieżyjąca już Teresa Morawska.

    Przysięgę, składał na ręce Seweryna Jaworskiego. Całe lata osiemdziesiąte był drukarzem sitowym. Najpierw w Tygodniku KOS, później w Tygodniku Wojennym, by trafić do pisma Alternatywa, wydawanego przez odział warszawski SW, sekcja Łomianki.  Andrzej był, w mojej opinii, jednym najlepszych drukarzy w Polsce. Koledzy z Wrocławia, nie dawali wiary, że jeden człowiek może wydrukować takie duże nakłady. Sekretem Andrzeja było to, że wyszkolił żonę i wspólnie drukowali, bibułę , oraz książki, znaczki pocztowe. Aresztowany w Radomiu w dniu swojego ślubu. Po roku wychodzi i przenosi się do Warszawy. Współpracuje  ze mną, jako emiter, drugiego programu Radia Solidarność,  które emituje na częstotliwości telewizyjnej.

    Andrzej był, też doskonałym szachistą. Miał jakieś medale związane z szachami. Andrzej również we współpracy ze śp. Edkiem Mizikowskim drukował na sicie część nakładów tygodnika MRKSu CDN Głos Wolnego Robotnika.

     Był szczęśliwym i – jak sam mówił – dumnym ojcem pięciorga dzieci i dziadkiem i wykształcił dzieci, razem z żoną Małgorzatą w 36-metrowym mieszkaniu na Powiślu w Warszawie  Był autorem opracowań Katalog znaczków 1985 i Katalog znaczków 1986 (Towarzystwo Poczty Podziemnej, 2000 i 2001).  

     Aktualnie, razem z Włodzimierzem Domagalskim opracował katalog banknotów wydanych w drugim obiegu. Wydanie jest w realizacji przez Wytwórnie Papierów Wartościowych w  Warszawie, a zakończenie druku ma się dokonać w pierwszej dekadzie grudnia 2020 . Niestety Andrzej  nie doczekał tej wartościowej publikacji, z której byłby zapewne dumny.

amateur maressa rodriguez.onlyragazze.com
sessohub.net
Scroll to Top