PROGRAM OBCHODÓW 40 LECIA POWSTANIA SW

GDYNIA – WARSZAWA

Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy
oraz
Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

WROCŁAW  10-12 czerwca 2022 r.

10 czerwca 2022 r. – DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe ul. Piłsudskiego 64 a
18.00 – 20.00 Prezentacja publikacji IPN „Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności” połączona z panelem dyskusyjnym redaktorów leksykonu.
20.00 – 21.00 Premiera filmu „Rebelia” w reżyserii Krzysztofa Kunerta

11 czerwca – CH Zajezdnia ul. Grabiszyńska 184
09.00 – 10.00 Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności – ZR NSZZ „Solidarność” pl.Solidarności 1/3/5
10:00 – 10.30 Złożenie kwiatów na skwerze Kornela Morawieckiego
11.00 – 12.00 Poczęstunek w Zajezdni w formie suchego prowiantu (kanapki, sałatki, napoje)
12.00 – 12.30 Otwarcie wystawy o wizycie Kornela Morawieckiego w USA „Misja:USA”
12.30 – 13.30 Panel dyskusyjny „Aktualność idei Rzeczpospolitej Solidarnej” 
13.30 – 14.30 Lunch
14:30 – 17:00 Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej
17.00 – 24.00 Spotkanie towarzyskie – Grill
17:00- 22.00 Koncert na placu przed Zajezdnią  – Stand With Ukraine! – Lech Janerka, Hurt, Koniec Świata, Jelonek, Atmasfera  (UA).

12 czerwca 2022 r. CH Zajezdnia ul. Grabiszyńska 184
12.00-18.00 Piknik rodzinny – gry i zabawy międzypokoleniowe
12.00 – 18.00 Rekonstrukcje historyczne
12.30 – 13.30 Msza Św. –  Kościół Św. Elżbiety Węgierskiej, ul. Grabiszyńska
13.30 – 14.00 Poczęstunek w Zajezdni w formie suchego prowiantu ( kanapki, sałatki ,napoje)
14.00 – 15.00 Wręczenie krzyży SW 
15.00 – 16.00 Projekcja filmu o czerwcowych manifestacjach SW – CH Zajezdnia – Sala główna 
16.00 – 17.00 Projekcje filmów poświęconych członkom i sympatykom  SW

————————————-

22 czerwca (środa) przejazd autokarami do Gdyni, przyjazd do Gdyni do godz. 22:00
NOCLEG W HOTELACH

GDYNIA  23-24 czerwca 2022 r.

23 czerwca (czwartek) – Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9
10:00 – 11:00 śniadanie na dziedzińcu – w formie suchego prowiantu (kanapki, drożdżówki, bułki) + napoje

Konferencja / dyskusje
DEBATY:
11:00 – 12:00 I debata – Redakcja Pisma “Solidarność Walcząca” (Wrocław) (Helena Lazarowicz, Krystyna Jagoszewska, Zbigniew Jagiełło, moderator Andrzej Kisielewicz ) 
12:05 – 13:05 II debata – Rada Solidarności Walczącej – (Hanna Łukowska-Karniej, Andrzej Myc, moderator Paweł Falicki)
13:10 – 14:10 III debata – Wasyl Stus – poeta – zapomniany bohater Ukrainy? (Bogumiła Berdychowska, aktor Wojciech Bartoszek)

14:15 – 15:00 lunch na dziedzińcu

15:00 – 16:00 Wręczenie “Medali 40-lecia SW”
16:00 – 17:00 IV debata – Działalność wydawnicza SW – próba bilansu (Włodzimierz Domagalski, Tadeusz Piątek)
17:00 – 18:00 V debata – Wsparcie przez SW opozycji w krajach bloku sowieckiego. Wydział Wschodni Solidarności Walczącej (Mikołaj Iwanow, Wojciech Stando, Hanna Łukowska-Karniej, moderator Wojciech Myślecki)

18:30 – 20:30 Uroczysta gala – koncert – wręczenie odznaczeń – koncert zespołu Sonanto, widowisko słowno-muzyczne – w tym utwór specjalnie skomponowany na tę uroczystość “Niosę Ciebie Polsko” wraz z oprawą (Kornel, SW)
10:30 – 22:00 poczęstunek – grilowy, biesiadny, spotkanie towarzyskie
21:30 rozwozimy do hoteli

NOCLEG W HOTELACH

24 czerwca (piątek)
9:00 – 9:30 śniadanie na dziedzińcu
9.30 PREZENTACJA KSIĄŻEK
– „Słownik Działaczy i Współpracowników SW” – praca zbiorowa pod redakcją Romana Zwiercana
– „Ludzie od Kornela” – Artur Adamski
– „Z dziejów Solidarności Walczącej i konspiracji niepodległościowej” – Artur Adamski
– “Kierunek” – Kornel Morawiecki
Wszyscy uczestnicy otrzymają książki bezpłatnie.

10.30 wyjazd na STRZELNICĘ, po drodze przejazd autokarami w grupach wg zgłoszeń, do:
– miejsca pamięci (pomnik poległych stoczniowców w Gdyni) złożenie kwiatów.
– miejsca pamięci (pomnik poległych stoczniowców w Gdańsku) złożenie kwiatów. 
11:00/12:00 – przyjazd grup na strzelnice.
Możliwość strzelania dla wszystkich uczestników z dwóch jednostek broni, po krótkim przeszkoleniu –  krótkiej (pistolet Glock) i długiej (KBK AK lub Ar-15). Dodatkowo m.in. strzelnica interaktywna, strzelanie z łuku.
Na miejscu całodzienny catering, wyjazd autokarów do Warszawy ok. godz. 16:00 – 17:00

Przejazd do Warszawy – przyjazd do hoteli ok. godz. 20-22

NOCLEG W HOTELACH

—————————————-
WARSZAWA   25-26 czerwca 2022 r.

25 czerwca (sobota) – w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
10:00 – 10:30 – uroczystość przy grobie śp. Kornela Morawieckiego/
przejazd do Muzeum
11:00 – 11:30 – śniadanie w formie suchego prowiantu (kanapki, drożdżówki, bułki) + napoje
11:30 – 11:40 – Oficjalne rozpoczęcie, przywitanie gości, 
11:45 – 12:30 – prezentacja/wykład – Powstanie, Działalność i Struktura Organizacji Solidarność Walcząca (1982-1990) Andrzej Myc (tytuł roboczy)
12:35 – 13:35 – wręczenie okolicznościowych “Medali 40-lecia SW”
13:40 – 14:25 – lunch w namiocie cateringowym
14:30 – 15:30 – “Europa dziś i jutro”. Uczestnicy: premier Mateusz Morawiecki, prof. Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein – moderator Zbigniew Jagiełło
15:40 – 17:10 – wręczenie odznaczeń (m.in. Zasłużony dla Kultury, Pro Patria, Medale Stulecia, Krzyż SW)
17:20 – 18:50 – koncert

19:00 – 22:00 – wieczorem spotkanie towarzyskie, piknik (prawdopodobnie na Polach Mokotowskich)

NOCLEG W HOTELACH

26 czerwca (niedziela) – w MŻWiWP PRL
11:00 – 11:10- Przywitanie gości
11:10 – 13:00 – Uroczystości państwowe. Wręczenie odznaczeń.
13:00 – 14:30 – Msza polowa
14:30 – 15:30 Catering
15:30 wyjazd autokarów do miejsc docelowych.

Współorganizatorem części Obchodów odbywających się w Gdyni i w Warszawie
jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych
oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wsparcie finansowe zapewnia Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Roman Dmowskiego
i Ignacego Jana Paderewskiego – w ramach Funduszu Patriotycznego
oraz Totalizator Sportowy.

Przewiń do góry