„Paszporty wolności” to wyjątkowy projekt Zarządu Telewizji Polskiej, którego celem jest przywrócenie pamięci i zasłużonego miejsca w historii jej nieznanym bohaterom, dla których patriotyzm, odwaga i prawda były jedynym słusznym wyborem w czasach walki z systemem komunistycznym w powojennej Polsce.
Cykl „Paszporty wolności” TVP to nowa inicjatywa Telewizji Polskiej, która doskonale wpisuje się w obchody 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Wiąże się z powrotem zainteresowania epoką komunizmu w Polsce. Na nowo poznajemy historię tamtego czasu. „Solidarność” to nie tylko kilkanaście nazwisk, ale ogromny ruch społeczny. Ci ludzie, cisi bohaterowie, którzy walczyli, ponosili ogromną cenę. Oni nie szli po władzę, a po wolność. Swoim życiem uwiarygadniali swoją działalność. „Paszporty wolności” mają dwa cele. Po pierwsze wymazywanie białych plam historii. Chcemy, by kolejne pokolenia poznały te osoby i się na nich wzorowały. Drugi cel to realna pomoc dla naszych bohaterów. Każde społeczeństwo powinno pamiętać o weteranach, otaczać te osoby troską, by im niczego nie brakowało – powiedział Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP.
Uczestnicy „Paszportów wolności” zostali wyłonieni dzięki zaangażowaniu: NSZZ „Solidarność”, Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia „Godność” oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Celem było odnalezienie zasłużonych działaczy antykomunistycznego podziemia działających w latach 80., którzy z różnych powodów pozostali w cieniu, a walczyli o wolną Polskę. Istotna jest też pamięć o tych, którzy odeszli w zapomnieniu.
Nagłośnienie ich zasług, przedstawienie prawdy historycznej i ich poświęcenie dla sprawy jest główną idea tego projektu.
Telewizja Polska od poniedziałku, 29 listopada do soboty, 11 grudnia wyemituje w TVP Historia cykl reportaży w reżyserii Sławomira Koehlera. Widzowie w 13 – odcinkowym cyklu pt. „Paszporty wolności” poznają losy: Wiesława Bielińskiego, Stanisława Fudakowskiego, Bolesława Jabłońskiego, Leszka Jaranowskiego, Kazimierza Juliana Kaczora, Przemysława Miśkiewicza, Tomasza Moszczaka, Czesława Nowaka, Wojciecha Ryszarda Skowrona, Tadeusza Świerczewskiego, Janiny Wehrstein, Zdzisława Złotkowskiego i Konrada Zbrożka.
*Gala podczas której zostaną uhonorowani uczestnicy cyklu odbędzie się w sobotę, 4 grudnia w Telewizji Polskiej. *
Sponsorami „Paszportów wolności” są: Fundacja Enea, PKN Orlen, PZU S.A.