SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA
NA "PRZYSTANKU HISTORIA" W TVP HISTORIA

Drodzy Członkowie 
Stowarzyszenia Solidarność Walcząca

Zachęcamy do oglądnięcia 71 odcinka „Przystanek Historia” na kanałach:

TVP Polonia – 14.02 (wtorek), godz. 15.15; 

TVP 3 – 26.02 (niedziela), godz.8.30.

Solidarność Walcząca wbrew większości opozycji w Polsce, od samego początku dążyła nie tylko do niepodległości Polski, ale także do wyzwolenia innych krajów bloku komunistycznego, także tych wcielonych do Związku Sowieckiego. Temat wolności dla Litwy, Łotwy, Estonii, Armenii czy Gruzji był żywy w prasie SW. Roman Zwiercan z przyjaciółmi wydrukował Koran po rosyjsku, który został przemycony przez granicę dla Tatarów Krymskich, w ramach wsparcia wolności religijnej w Związku Sowieckim. SW zorganizowała też masową pocztową wysyłkę antykomunistycznych wydawnictw w języku rosyjskim. Dla zmylenia sowieckiej kontroli pocztowej koperty miały nadruk rocznicowych obchodów wybuchu rewolucji październikowej. Szczególnie cenne były osobiste kontakty Mikołaja Iwanowa, Piotra Hlebowicza czy Jadwigi Chmielowskiej z opozycjonistami w Związku Sowieckim. Dzięki nim, między innymi, udało się zapobiec niektórym konfliktom granicznym po rozpadzie imperium. Wielki wkład mieli tu działacze Autonomicznego Wydziału Wschodniego SW powstałego pod koniec lat osiemdziesiątych opowiada Artur Adamski – działacz Solidarności Walczącej. 

IPN reklamuje ten odcinek następująco –

W najbliższym, 71. odcinku „Przystanku Historia” zaprezentujemy również aplikację „Szybowcowa ‘87”, czyli wirtualną drukarnię Solidarności Walczącej, prowadzoną przez królową podziemnego druku Barbarę Sarapuk w mieszkaniu dwukrotnego rekordzisty świata w pływaniu Marka Petrusewicza. Ta wirtualna aplikacja, przygotowana przez Biuro Nowych Technologii IPN, jest już dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

Opowiemy też o pogrzebie szczątków żołnierzy polskich i litewskich, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN niedaleko miejscowości Zawiasy. Zginęli, walcząc ze sobą w konflikcie o granice, ale zarówno zaraz po śmierci, jak i teraz spoczęli obok siebie.

Zaprezentujemy także książkę „Dobrze jest pomyśleć w takich czasach, co zrobiłby Piłsudski”. Listy Wacława Jędrzejewicza i Michała Sokolnickiego pod red. Krzysztofa Kloca

Miłego oglądania !

Zarząd Stowarzyszenia SW 

amateur maressa rodriguez.onlyragazze.com
sessohub.net
Scroll to Top