OTWARCIE WYSTAWY – “ZANIM UPADŁ BERLIŃSKI MUR…”

 Wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Gosiewska, Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski oraz Marta Morawiecka, córka Kornela Morawieckiego – założyciela Solidarności Walczącej, otworzyli dziś (1 grudnia 2019 r.) w Berlinie wystawę plenerową „Zanim upadł Berliński Mur…”, upamiętniającą zmarłego 30 września 2019 r. Kornela Morawieckiego oraz przedstawiającą historię Solidarności Walczącej.
 
Wystawa jest prezentacją wielkoformatowych zdjęć ilustrujących walkę Polaków z komunistycznym reżimem w stanie wojennym i latach
80. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działań Solidarności Walczącej. Jej głównym celem jest ukazanie międzynarodowemu odbiorcy roli Polski i Polaków w demontażu żelaznej kurtyny.
 
Wystawa została przygotowana przez Fundację „Pamięć nie umiera”, Jacka i Małgorzatę Jaśkiewicz, i jest dostępna od 1 grudnia 2019 r. dla berlińskiej publiczności na ogrodzeniu działki Ambasady RP przy ul. Unter den Linden 72.
 
Po otwarciu wystawy w Instytucie Polskim w Berlinie obyło się spotkanie z dr Hanną Labrenz-Weiß, pracownikiem naukowym Urzędu Pełnomocnika Federalnego do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD, która w formie wykładu przedstawiła historię
i działalność Solidarności Walczącej.
 
Po wykładzie miała miejsce ciekawa dyskusja z udziałem byłych działaczy Solidarności Walczącej z Wrocławia i Berlina, uczestniczyli w niej m.in. Hanna Łukowska-Karniej, Michał Gabryel.
 
W otwarciu wystawy i spotkaniu z dr Hanną Labrenz-Weiß wzięła również udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu (Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu ) wraz z opiekunami, Janiną i Robertem Pieńkowskimi.

Relacja video z uroczystości.

amateur maressa rodriguez.onlyragazze.com
sessohub.net
Scroll to Top