Archiwum Akt Nowych
i
Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”
mają zaszczyt zaprosić na premierową, warszawską prezentację
niezwykłych, nieznanych filmów z antykomunistycznych manifestacji
z lat 80-tych XX w.
autorstwa działaczy organizacji młodzieżowych
Alicji Grzymalskiej i Waldemara Krasa
połączone z przekazaniem do AAN archiwum dokumentalisty SW Mariusza Grabowskiego
Obowiązują zasady związane z ochroną przed COVID
KINO Atlantic, Warszawa, ul. Chmielna 33
1.10.2020 r. (czwartek), godz. 12.00
Program:
Prowadzenie: Artur Wolski – Dyrektor Kina Atlantic
1. Powitanie przez gospodarza (Artur Wolski)
2. Krótkie wypowiedzi organizatorów i osób oficjalnych
3. Prezentacja etiud Waldemara Krasa z relacjami działaczy SW
4. Prezentacja filmu „Okruchy Wolności” autorstwa Alicji Grzymalskiej
5. Rozmowa z Alicją Grzymalską i Waldemarem Krasem
6. Przekazanie do AAN zbiorów archiwalnych Mariusza Grabowskiego
7. Wypowiedź Mariusza Grabowskiego
Film Alicji Grzymalskiej „Okruchy Wolności” to ponad 30-minutowy debiut filmowy dokumentalistki działalności Solidarności Walczącej, Pomarańczowej Alternatywy i Ruchu Wolność i Pokój absolwentki Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W II połowie lat 80-tych uczestnicząc w licznych manifestacjach z kamerą i aparatem fotograficznym dokumentowała wydarzenia, protesty i działalność całego ruchu, jak i poszczególnych działaczy. Dopiero niedawno zdecydowała się na udostępnienie pierwszego fragmentu swojego wielkiego archiwum.
Film zawiera nieznane i niepokazywane wcześniej niezwykłe nagrania z antykomunistycznych manifestacji lat 80-tych XX wieku. Są one o tyle cenne, że wykonane przez autorkę w samym centrum manifestacji i zdarzeń, w których brała udział. Niezwykłe ujęcia zaprezentowane w filmie uwieczniły wielką i tragiczną manifestację 1 maja 1989 r. we Wrocławiu, moment przejechania przez milicyjną „sukę” manifestantów, gorące dyskusje Władysława Frasyniuka z manifestantami, wreszcie jedyne zachowane nagranie ujawnienia Kornela Morawieckiego latem 1990 r.
Szczególnie wart jest uwagi nagrany przez autorkę owinięty w polską flagę 10-letni chłopiec, który podążał na czele wielkiej manifestacji z uniesioną w górę ręką z gestem V i krzyczał „Solidarność, Solidarność”. Takie nagrania zostały uwiecznione dzięki odwadze i inteligencji autorki i są na pewno jednymi z najciekawszych zachowanych notacji protestów antykomunistycznych lat 70-tych.
Notacje Waldemara Krasa to zbiór relacji działaczy Solidarności Walczącej zebrane przez znanego działacza młodzieżowego z Wrocławia, autora książki „Międzyszkolny Komitet Oporu” (2010) – http://www.encysol.pl/wiki/Waldemar_Kras